Taboo

Czas gry: ~30 minut
Liczba graczy: 4-12 osób
Wiek: od 13 lat
Koszt: ~70 zł
Producent: Hasbro

Zawartość pudełka:

  • 260 Kart do gry
  • Podstawka do kart
  • Piszczałka
  • Klepsydra do odmierzania czasu
  • Notesik na punkty
  • Kostka wprowadzająca dodatkowy element zamieszania 😈

Taboo jest prostą grą, którą każdy chociaż trochę kojarzy,  czy to z grilla u znajomych, domówki, czy też z rodzinnego spotkania przy grach. Ja pierwsze spotkanie z tą grą, pamiętam właśnie z wieczoru spędzonego w rodzinnym gronie. Ale zacznijmy od początku. Taboo jest to gra zespołowa. Dzielimy się w niej na drużyny. Producent poleca minimum 4 uczestników, podzielonych na dwa zespoły, ale tak naprawdę to zależy od nas w ile drużyn i po ilu uczestników chcemy grać. Gra daje nam dużą dowolność, co sprawia, że tak szybko się nie nudzi. Mi osobiście najlepiej gra się w nią w dużej grupie podzielonej na dwie drużyny.

Zasady gry:
Tak jak wspomniałam wcześniej, dzielimy się na dwie drużyny. Siadamy naprzemiennie tak, aby każda osoba z jednej drużyny znajdowała się pomiędzy uczestnikami z drugiej drużyny, pamiętając o tym, żeby osoby z tej samej drużyny dobrze się widziały. Przed tasowaniem kart, sprawdzamy czy są ułożone w tę samą stronę.

Wybieramy kolor haseł, który w tej rundzie będzie używany. Mamy do wyboru cztery warianty kolorystyczne: czerwony, fioletowy, żółty i niebieski. Karty, lub chociaż ich część, wkładamy do podstawki wybranym kolorem w dół.  W polu z wybranym kolorem znajduje się hasło i słowa Taboo. Hasło wyróżnia się od pozostałych słów pogrubioną czcionką i jest pierwszym słowem z pola, natomiast słowa Taboo to pięć słów poniżej hasła. Celem gry jest opisanie hasła w taki sposób, aby nasza drużyna je odgadła, przy jednoczesnym nie używaniu słów Taboo

Po tych, jakże trudnych przygotowaniach, możemy zacząć grać. Jedna osoba z drużyny wyjmuje kartę i kładzie ją na podstawkę tak, żeby pozostałe osoby nie mogły zobaczyć przodu karty. Jedynie ona i osoba siedząca obok niej, pilnująca hasła, widzi kartę. Zawodnik z przeciwnej drużyny, dostaje do pomocy piszczałkę, którą będzie mógł użyć, gdy padną słowa Taboo. Inny gracz  z przeciwnej drużyny dostaje klepsydrę. Jego zadaniem będzie pilnowanie czasu. Potrzebny jest jeszcze jeden gracz do notowania punktacji i możemy zaczynać.


No to do dzieła. Po przewróceniu klepsydry osoba, która wybrała kartę opisuje hasło, pamiętając o wcześniej nakreślonych zasadach gry. Gdy drużyna odgadnie hasło dostaje punkt, jednak gdy osoba opisująca użyje słowa Taboo punkt trafia do drużyny przeciwnej. W takim schemacie odkrywamy kolejne karty i gramy dopóki nie braknie nam czasu. Po jego upływie funkcja opisywacza przychodzi na osobę siedzącą obok. I tak gra trwa do czasu, aż wszyscy gracze opiszą swoje hasła. Takie rundy możemy powtarzać ile chcemy. Wygraną drużyną jest ta, która zdobyła więcej punktów.

Możemy też urozmaicić grę o kostkę dołączoną do zestawu. Wprowadza nam ona nowe warianty gry, które możemy zobaczyć na zdjęciu:

Opinia:
Osobiście bardzo polecam grę. Duży zasób haseł sprawia, że grać możemy naprawdę długo. Zabawa rozwija naszą kreatywność i poszerza zasób słownictwa. Limit czasowy wywołuje w nas lekką presję i powoduje wiele śmiesznych sytuacji, czy to z powodu przejęzyczenia, czy też z powodu różnych skrótów myślowych opisywacza. Tak naprawdę nie ważne, czy gramy ze znajomymi czy z rodziną: Taboo zawsze się sprawdza, gdy mamy wolny czas, chcemy się zrelaksować i zapomnieć na chwilę o świecie. Dużym plusem jest także to, że mogą w nią grać zarówno dzieci, jak i dorośli. Sprawdzi się na każdego rodzaju imprezie. Gra jest bardzo łatwo dostępna, znajdziemy ją w każdym stacjonarnym sklepie z grami planszowymi np. w Empiku, jak i w sklepach internetowych. Można ją znaleźć nawet na Allegro. Jest też możliwość pobrania gry na urządzenia mobilne, co bardzo ułatwia nam dostęp do zabawy, w przeróżnych okolicznościach i warunkach. Choć aplikacja nie ma niektórych urozmaiceń, takich jak kostka,  to i tak pozostaje interesująca. Mam nadzieje, że Taboo przypadnie Wam do gustu. Życzę Wam wielu udanych rozgrywek i świetnej, długiej zabawy.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *