Małpiszony

Siemanko. Przyszedł czas na zaprezentowanie Wam szalonej, a zarazem bardzo wesołej gry, z którą spotkałam się ostatnio w piątkowy wieczór z grupą przyjaciół. Dzisiejsza propozycja jest dobra na spotkanie dorosłych, ale również najmłodszych. Jest to jedna z tych małych podróżnych gier, które są łatwe w transporcie (nawet w damskiej torebce znajdzie się na nią miejsce 😊). Jeśli jesteś osobą, która lubi dobrą zabawę bez skomplikowanych zasad, to polecam zapoznanie się z tą grą. Mówię tutaj o dziele wydawnictwa Rebel „Małpiszony”. Jest to gra, gdzie wszyscy biorą czynny udział. Nie ma mowy, aby znalazła się osoba, która by się nudziła podczas rozgrywki.

„Małpiszony” to gra karciana, która polega na ruchu, kamuflażu oraz naśladowaniu. W zestawie znajdziemy pokaźną talię kart, która została podzielona na 6 kolorów, oraz dwie małe, różnokolorowe kostki. W rozgrywce może wziąć udział od 4 do nawet 16 osób, co może być ważnym atutem, jeśli zazwyczaj spotykamy się większą paczką. Jeśli jest minimum 9 chętnych do uczestnictwa w zabawie, to gra przybiera już postać drużynową.

Zasady gry
Na każdej karcie zamieszony jest zestaw poleceń. Są one ponumerowane tak, aby rzutem dwiema różnokolorowymi kostkami (czarna kostka oznacza liczbę dziesiątek, biała – liczbę jedności) można było ustalić numer zadania. Łącznie dostępnych jest 216 różnej treści poleceń do wykonania. Pośród nich znajdą się zadania trudne, śmieszne i oczywiście głupkowate. Podczas każdej rundy, karty jednego koloru (tj. zawierające te same zestawy poleceń) zostają rozlosowane pomiędzy grających, przy czym (zależnie od liczby osób biorących udział w zabawie) jedna lub dwie osoby otrzymują karty MAŁPY, które pod każdym numerem zadania mają umieszczoną treść „Małpuj!”.

Na dany sygnał gracza prowadzącego wszyscy wykonują zadanie, które zostało wskazane poprzez rzut kostką. Osoba, która wylosowała kartę MAŁPY nie wie co to za zadanie, więc próbuję dopasować się do pozostałych graczy poprzez naśladowanie ich działań. Po zakończeniu zadania (zazwyczaj po niecałej minucie), każdy z graczy typuje osobę, która jego zdaniem wylosowała kartę MAŁPY, używając do tego wyciągniętego palca (naprawdę, tak jest w instrukcji! 😊).

Osoba, która prawidłowo wskazała MAŁPĘ, zachowuję swoją kartę (co jest jednoznaczne z otrzymaniem punktu). Gracz, który niepoprawnie wytypował MAŁPĘ, swoją kartę oddaje do wspólnego stosu. Przy grze z jedną małpą (do 6 osób) MAŁPA otrzymuje karty ze wspólnego stosu. W przypadku, gdy wszyscy uczestnicy gry prawidłowo wytypowali MAŁPĘ, to MAŁPA oddaje swoją kartę do stosu. Jeśli w grze biorą udział dwie MAŁPY to ta, na którą padło mniej podejrzeń, otrzymuje kartę drugiego małpiszona (jeśli liczba wskazań na MAŁPY była taka sama, to małpiszony zostawiają swoje karty). Następnie małpy po równo dzielą się kartami ze wspólnego stosu (jeśli kart na stosie jest nieparzysta liczba to jedna karta zostaje na stosie). Po rozdzieleniu kart możemy przejść do kolejnej rundy. Gra dobiega końca po rozegraniu 6 rund. Wygrywa gracz z największą liczbą kart. Jeśli jest remis, to wygrywa osoba posiadająca więcej kart małpowania. Jeśli i w tym przypadku jest remis, to zwycięzcami jest więcej osób i razem mogą świętować wygraną😊.

Wrażenia
„Małpiszony” to gra, która poprawi humor każdego ponuraka, ożywi zaspane towarzystwo, umożliwi inwencję twórczą, a przede wszystkim pozwoli sprawdzić szybkość i umiejętność naśladowania. Do gry zachęca mnie możliwość zaproszenia do zabawy zarówno starszych, jak i młodszych współgraczy. Plusem jest również to, że w grze może wziąć udział nawet 16 osób. Koszt tej gry nie jest zbyt wysoki – mieści się w granicy 30zł, co jest zachętą do posiadania jej w swoim domowym zbiorze. Mi osobiście gra się bardzo spodobała i mogę Wam z czystym sumieniem polecić zakup. Wielkim atutem jest ilość poleceń zamieszczonych na kartach oraz to, że za każdym razem kto inny może wylosować kartę MAŁPY. Podczas rozgrywki może dochodzić do sytuacji, w której nie każdy poprawnie przeczyta treść polecenia lub spod innego numerka, co doprowadza do pokazywania różnych zadań. Powoduje to jeszcze trudniejsze zgadywanie kto wylosował kartę MAŁPY oraz dużo śmiechu.

Informacje o grze
Tytuł: „Małpiszony”
Wydawca: Rebel
Projektant: Julien Sentis
Liczba graczy: 4-8 graczy (możliwa gra drużynowa, jeśli jest więcej osób)
Wiek: od 8 roku życia
Czas gry:  ok. 15 minut
Koszt gry: ok. 30zł
Instrukcja od wydawnictwa: https://www.rebel.pl/repository/files/instrukcje/Malpiszony_instrukcja_PL.pdf


1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *