Mafia


Opracowanie gry: Vittorio Corleone
Liczba graczy: 7-22
wiek graczy: 8-99
koszt: ~30zł


Zawartość opakowania:
– 21 żetonów postaci (w tym 1 Agent, 15 Policjantów, 5 Mafiosów)
– 30 kart gry (stosowane jedynie w wersji rozszerzonej)


Podstawowy opis gry:

Na samym początku należy wyznaczyć Mistrza Gry – jest to osoba, która będzie kierowała całą rozgrywką. Warto zaznaczyć, że będzie on także rozstrzygał sytuacje sporne, a jego decyzje są niepodważalne.
Najlepiej, aby wszyscy zasiedli wokół stołu, albo po prostu usiedli w kręgu tak, aby Mistrz Gry miał swobodny dostęp do każdej osoby i mógł obserwować zachowanie graczy.

Mistrz wybiera tyle żetonów, ilu jest uczestników (dokładne zasady wyboru żetonów na zdjęciu poniżej) i losowo rozdaje je graczom. Każdy musi najpierw sprawdzić, do której grupy należy(Policja/Mafia), a następnie odłożyć żeton. Ważne jest to, by w trakcie tego etapu nikt nie podglądał, oraz aby położyć żetony w sposób umożliwiający dostęp do nich prowadzącemu grę.

Rozgrywka:
Wszyscy gracze zamykają oczy.


Faza 1 : Aktywny agent

Mistrz prosi Agenta o otwarcie oczu i wskazanie dowolnego uczestnika, a następnie pokazuje mu żeton wybranej osoby. Dzięki temu Agent wie, kto należy do której grupy i będzie mógł pomóc policji w wyeliminowaniu mafii.
Ważne aby przez cały czas zachowywać się bezdźwięcznie, aby pozostali gracze nie wiedzieli czyj żeton został pokazany i kto na niego wskazał.
Następnie Agent zamyka oczy i tym samym kończy 1 fazę.


Faza 2: Tajne Spotkanie Mafii

Teraz mistrz prosi o otwarcie oczu Mafię. Celem tej grupy jest wyeliminowanie policjantów.

W zależności od liczby graczy, liczba mafiosów wynosi od 1 do 5. Jeśli jest ich kilku odbywa się narada kogo należy wyeliminować.
! Oczywiście podczas narady nie można się odzywać, aby reszta nie widziała kto należy do Mafii.
Kiedy już zostanie wybrany policjant do odstrzału, mafia zamyka oczy, kończąc fazę drugą.

Faza 3: Narada policji

Tym razem mistrz prosi wszystkich o otwarcie oczu, a następnie wskazuje on osobę wyeliminowaną przez mafię, pokazując jednocześnie jej żeton, aby wszyscy wiedzieli do której grupy należała. Wskazany gracz tym samym kończy grę.
Teraz nastaje narada, w której wszyscy (poza mistrzem i osobami wyeliminowanymi) mogą brać udział. Celem rozmowy jest ustalenie kto naszym zdaniem należy do mafii i dlaczego. Zwieńczeniem dyskusji jest wskazanie przez każdego po kolei kto jego zdaniem powinien odpaść. Losy są zliczane i 2 osoby z najwyższym wynikiem zostają dodatkowo przepytane. W przypadku, gdy kilka osób ma ten sam wynik, wszyscy oni są dodatkowo przesłuchiwani.

Wskazane osoby mają ostatnią szansę na przekonanie pozostałych do tego, że nie należą do mafii. Po wysłuchaniu mów obronnych następuje ponowne głosowanie i trwa ono do momentu, aż któryś z oskarżonych nie otrzyma większej liczby głosów, przy czym między kolejnymi głosowaniami odbywają się ponowne dyskusje.
Jeżeli głosy nie będą ulegały zmianie, to należy poprzez losowanie ustalić osobę, która odpada.
Po eliminacji Mistrz pokazuje żeton wskazanej osoby, aby wszyscy wiedzieli do której grupy ona należała.
Następuje teraz koniec narady policji .
Wszyscy gracze zamykają oczy i przechodzimy ponownie do fazy agenta.

Zakończenie gry:
Jeżeli zostaną wyeliminowani wszyscy Mafiosi, lub wszyscy Policjanci(wraz z Agentem) to gra dobiega końca. Wygrywa oczywiście ta grupa, której przedstawicielom udało się przetrwać.

Rady odnośnie gry:

  • najgorszą możliwą rzeczą jest podglądanie, bo można tym popsuć całą zabawę. Jeśli Mistrz zauważy, że ktoś podgląda musi on natychmiast wykluczyć oszusta z gry.
  • osoby wyeliminowane nie mogą się odzywać, aby nie psuć zabawy innym
  • wszyscy gracze w fazach 1 i 2 powinni zachować milczenie, aby inni nie domyślali się kto jest kim.


Moja opinia:

Po raz pierwszy z mafią spotkałam się jeszcze w dzieciństwie, jednak ostatnio miałam szansę odkryć ją na nowo. Za tą szansę pragnę serdecznie podziękować jednej z prowadzącej bloga – Beci, która podarowała mi tę planszówkę na urodziny 😉
To jak przebiega rozgrywka zależy w ogromnej mierze od zaangażowania graczy, ponieważ sama rozmowa językiem adekwatnym do gry potrafi wprowadzić niepowtarzalny nastrój.
Tak więc polecam wczuć się w role wylosowanych postaci, bo zagwarantuje nam to naprawdę niezłą zabawę.
Jeśli chcemy urozmaicić sobie zabawę, można pokusić się o wersję rozszerzoną. Opis do niej znajduje się w linku poniżej.

http://www.granna.pl/pliki/produkt-107/MAFIA_instr_00084_3_p1.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *