Dobble

Czas gry:  5-10 minut
Liczba graczy: 2-8 osób
Wiek: od 6 lat
Koszt: ~45 zł
Producent: Rebel

Zawartość pudełka:

Z grą Dobble spotkałam się już jakiś czas temu. Pamiętam, że byłam jedyną osobą w grupie, która jej nie kojarzyła i nigdy w nią nie grała. Ekspresowo zrozumiałam jej zasady i myślę, że każdy zrozumie je równie szybko. Właśnie dlatego zdecydowałam się przybliżyć Wam tę propozycję od firmy Rebel. Gra trenuje i sprawdza u nas spostrzegawczość. Aby Was dodatkowo zachęcić wspomnę, że miałam dużo zabawy i śmiechu z gry, na którą trzeba poświęcić zaledwie 5 minut.

Zasady gry:
Zasada jest jedna – znajdź taki sam obrazek na dwóch kartach. Gwarantuje, że naprawdę taki jest :D. Każdą parę kart łączy tylko jeden z ośmiu symboli, a jest ich 50 w różnych kombinacjach na 55 kartach.

Producent proponuje nam 5 wariantów gier, chociaż sami możemy tworzyć nowe reguły rozgrywek. Ja skupię się na najbardziej podstawowej i najprostszej z nich.

„Piekielna wieża”

Karty tasujemy, rozdajemy po jednej każdemu z zawodników rewersem do góry. Resztę symbolami na wierzch kładziemy na środku, pamiętając o tym, żeby stos z pozostałymi kartami był w zasięgu ręki każdego z uczestników zabawy.  Gdy wszyscy są gotowi do gry, jednocześnie odsłaniają swoją kartę i szukają znaku wspólnego z „wieżą”. Gracz, który jako pierwszy nazwie symbol na głos, może zabrać ze stosu kartę i położyć ją na swoją. Następnie wszyscy szukają znaku zgodnego z nowo odkrytą kartą. Bawimy się tak do wyczerpania talii. Osoba, która uzbierała największą ilość kart wygrywa rozgrywkę.

Opinia:
To może zacznę od pozytywów. Gra jest szybko przyswajalna dla nowych graczy dzięki prostym zasadom. Metalowe pudełko umożliwia nam zabranie kart ze sobą, gdzie tylko chcemy. Przez to, że staramy się szybko znaleźć element pasujący, pojawiają się przejęzyczenia w wypowiadaniu symboli, co wywołuje śmiech i zostaje u nas w pamięci na długi czas. Różne rozmiary obrazków utrudniają nam ich odnalezienie, co ja uważam za plus. Gdyby znaki były tej samej wielkości, gra byłaby za łatwa i szybko by się nudziła. Nawet zgubienie części kart nie dyskwalifikuje dalszej zabawy. Mamy też możliwość zobaczyć warianty gry w praktyce przed zakupem na filmiku od producenta – https://www.youtube.com/watch?time_continue=252&v=svBlg3fnj8E.
Teraz ta mniej przyjemna sprawa – minusy. Ja znalazłam tylko dwa. Karty są okrągłe co utrudnia ich tasowanie i zmniejsza ich poręczność.  Są wykonane z tektury, więc mogą nam się szybko zniszczyć przy bardziej zawziętych rozgrywkach.
Pomimo tych małych niedociągnięć, szczerze polecam Wam Dobble.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *