Chińczyk


Autor gry: Josef Friedrich Schmidt
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 10+
Czas gry:  ~10 minut
Koszt: ~15 zł  (Bardziej opłaca się kupić zestaw np. 100 gier, wśród których znajduje się chińczyk. Ich ceny zaczynają się już od 45 zł.)


Zawartość opakowania:

  • 1 plansza do gry (zazwyczaj po jednej stronie znajduje się plansza do ‘chińczyka’ a z drugiej mamy planszę do innej gry)
  • 16 pionków, po cztery pionki w każdym z kolorów (zielony, niebieski, czerwony, żółty)
  • sześcienna kostka do gry

Podstawowy opis gry:

Grę zaczynamy od tego, że każdy gracz wybiera sobie kolor pionków i ustawia je (wszystkie 4) w swoim ‘schowku’. Następnie ustalamy w jakiej kolejności będziemy rzucali kostkami (można przyjąć zasadę, że zaczyna najmłodszy gracz a następnie idziemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara).  

Gracze rzucają kostką po kolei, w ustalonej wcześniej kolejności. Na początku rozgrywki rzuca się po 3 razy i trwa to do momentu aż jeden z graczy nie wyrzuci ‘6’ – wtedy ustawia on jeden ze swoich pionków na polu startowym (oznaczone jest kolorem pionków gracza, oraz strzałką wskazującą kierunek gry) i rzuca kostką ponownie, aby przesunąć dany pionek. Zasady poruszania się są banalne, bowiem idziemy o tyle pól ile wskazuje nam kostka i poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza doprowadzi wszystkie pionki do ‘domku’.

Jeżeli mamy więcej niż 2 uczestników możemy oczywiście dalej toczyć grę o 2 i 3 miejsce.


Ważne zasady:

  • jeżeli jeden z naszych pionków stanie na polu, na którym znajduje się rywal to przeciwnik zostaje zbity i wraca do swojego domku.
  • wyrzucając ‘6’ możemy wykonać 2 ruchy – pójść o 6 pól do przodu, lub ustawić jednego ze swoich pionków na polu startowym.
  • w przypadku wyrzucenia ‘6’ mamy prawo do kolejnego rzutu. Jeżeli ponownie wypadnie sześć oczek to zyskujemy kolejną możliwość rzutu itd. Zasada ta działa do maksymalnie 3 rzutów (np. jeśli nasze kolejne rzuty wynoszą 6-6-6 możemy się przesunąć o 18 pól)
  • kiedy pionek obejdzie już całą planszę to wchodzi on do ‘domku’ – jest to miejsce, do którego przeciwnicy nie mają wstępu, więc jesteśmy tam bezpieczni. Na planszy oznaczone jest ono czterema polami w kolorze gracza, znajdującymi się kolejno pod sobą.
  • kiedy wszystkie pionki spoza schowka znajdą się w już domku, to gracz ma 3 próby wyrzucenia szóstki w celu wyprowadzenia kolejnych pionków na planszę. Ta zasada ma także zastosowanie w przypadku, gdy wszystkie pionki gracza zostaną zbite.

Moja opinia:

Chińczyk jest jedną z tych gier, która sprawdzi się zawsze, gdyż jest ona na tyle popularna, że chyba wszyscy znają jej zasady. Jeśli jednak nawet znaleźlibyśmy osobę, która nigdy nie zetknęła się z chińczykiem to nie stanowi to żadnego problemu, gdyż wytłumaczenie zasad zajmie nam dosłownie minutę. Myślę, że to właśnie prostota sprawiła, że ta gra zyskała tak przeogromną popularność na całym świecie.

Jeżeli chodzi o minusy chińczyka to zdecydowanie jest to monotonia, która sprawia, że po kilku grach tracimy nią zainteresowanie.

Pomimo tego jednak z sentymentem, od czasu do czasu powracam do tej planszówki.


1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *